یادداشت های پراکنده : آیا نشست احزاب ، سازمان ها و نهادهای چپ و کمونیست راهی به جایی می برد؟

download28پس از برگزاری «دومین نشست احزاب ، سازمان ها و نهادهای چپ و کمونیست» در آلمان و مخصوصاً پس از انتشار بیانیه آن ، اظهارنظرهای مختلفی در باره دستآوردهای آن صورت گرفته و رفقای سازمان ما نیز ارزیابی شان را در این باره بیان کرده اند ( که برای اطلاع از خطوط اصلی آن ، از جمله می توان به ویدئوی گفتگوی رفقا روبن مارکاریان و امیر جواهری مراجعه کرد). در این باره ، سؤال های متعددی از من شده و از جمله رفیقی پرسیده است: تو بارها گفته ای که یکی از شرایط موفقیت چنین تلاش هایی ، این است که «بلیط ورود ارزان باشد و نمایش مهیج» ؛ آیا این نشست ها را به طور کلی ، در آن جهت می بینی؟

قبل از هر چیز ، یادآوری می کنم که نظری متفاوت با آنچه نمایندگان سازمان ما در آن نشست بیان کرده اند ، ندارم. اما «بلیط ورود ارزان و نمایش مهیج» که تعبیری است از یک فعال چپ امریکایی ، ناظر به کارآیی عملی اتحاد هاست ؛ یعنی اولاً به جای این که از گرایشات مختلف چپ بخواهیم همه اختلافات شان را کنار بگذارند و یک دست شوند ، وجود این اختلافات را به رسمیت بشناسیم و حرکت متحد را بر پایه اشتراکات مان آغاز کنیم ؛ ثانیاً روی سازماندهی اقداماتی متمرکز شویم که در عمل نتایج سیاسی ملموسی داشته باشند و نفوذ و پایه اجتماعی چپ را نیرومندتر سازند.

به نظر من ، بسیاری از جریان هایی که در دو «نشست احزاب ، سازمان ها و نهادهای چپ و کمونیست» شرکت کرده اند ، هنوز این منطق را قبول ندارند و هنوز بیش از آن که به نتایج عملی کار توجه داشته باشند ، در پی  پیشبرد مجردات فکری خود هستند. مثلاً کافی است توجه داشته باشیم که در همین بیانیه نشست دوم ، که بر سر تک تک عبارات اش ساعت های زیادی چانه زنی شده ، دو کلمۀ سرراست و مستقیم در محکومیت تحریم هایی که دارند کمر مردم ایران را می شکنند  ، نیامده است و معلوم نیست این همه «حزب ، سازمان و نهاد چپ و کمونیست» تحریم ها را که در زندگی روزمره زحمتکشان کشور اثرات انکار ناپذیری دارند ، در مجموع زیانبار می دانند یا کارساز؟ به همین دلیل فکر می کنم این نشست ها ، هر چند به خودی خود بسیار ارزشمندند ، هنوز از حد یک اتاق گفتگو فراتر نرفته اند و اگر نتوانند با سرعت لازم منطق سازماندهی پیکارهای طبقاتی توده ای معطوف به سوسیالیسم را دریابند ، قطعاً بی فایده خواهند شد و بر سرخوردگی ها خواهند افزود.

مشکل ما این است که درک اکثرمان از علل و ابعاد بحران چپ ( که البته به ایران هم محدود نمی شود) بسیار ابتدایی است. مثلاً  بعضی ها هنوز هم وقتی از دموکراسی و آزادی های بی قید و شرط سیاسی صحبت می شود ، سرفه شان می گیرد و تصورشان از سوسیالیسم با نظام های غیر دموکراتیک حزب – دولت های «کمونیستی» فرق چندانی ندارد. بعلاوه ، اکنون اکثریت فعالان چپ (در داخل و خارج کشور) سازمانی نیستند و بعید است به این سادگی ها به سازمان های موجود بپیوندند ؛ به همین دلیل ، هر اتحادی که نتواند راهی برای جلب مشارکت و همکاری آنها پیدا کند ، راه به جایی نخواهد برد و مخصوصاً از محدودۀ فعالان موخاکستری فراتر نخواهد رفت و با نسل امید یا ( به قول رفیق من ) «نیروی جوان چپ که بکر و تر وتازه اند» ، پیوندی نخواهد داشت. امیدوارم تا فرصت ( فرصتی بسیار محدود و گرانبها ) از دست نرفته ، کاری بتوانیم بکنیم.

Advertisements

3 پاسخ to “یادداشت های پراکنده : آیا نشست احزاب ، سازمان ها و نهادهای چپ و کمونیست راهی به جایی می برد؟”

 1. یادداشت های پراکنده : آیا نشست احزاب ، سازمان ها و نهادهای چپ و کمونیست راهی به جایی می برد؟ محمدرضا شالگونی | سایت خبری جنبش خرداد Says:

  […] قبل از هر چیز ، یادآوری می کنم که نظری متفاوت با آنچه نمایندگان سازمان ما در آن نشست بیان کرده اند ، ندارم. اما «بلیط ورود ارزان و نمایش مهیج» که تعبیری است از یک فعال چپ امریکایی ، ناظر به کارآیی عملی اتحاد هاست ؛ یعنی اولاً به جای این که از گرایشات مختلف چپ بخواهیم همه اختلافات شان را کنار بگذارند و یک دست شوند ، وجود این اختلافات را به رسمیت بشناسیم و حرکت متحد را بر پایه اشتراکات مان آغاز کنیم ؛ ثانیاً روی سازماندهی اقداماتی متمرکز شویم که در عمل نتایج سیاسی ملموسی داشته باشند و نفوذ و پایه اجتماعی چپ را نیرومندتر سازند. ادامهٔ این ورودی را بخوانید » […]

 2. saman Says:

  عاملین و چپ نماها فقط می توانند سرنگون باد دولت ایران بدهند و خبری از
  سرنگون باد امپریالیزم
  مرگ بر صهیونیزم

  نیست زیرا از دول غرب مزد می گیرند. خاک بر سرتان

 3. siaahkal Says:

  رفیق شالگونی گویا امکان «تماس با ما» در وبلاگ شما موجود نیست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s